Dlaczego płytki?

Płytki układane są w różnych pomieszczeniach naszych domów, zaczynając od kuchni, łazienki, korytarzy czy nawet pod prysznicem. Taka powłoka jest nie tylko łatwa jeśli chodzi o czyszczenie, ale także ma swój urok i potrafi pięknie ozdobić nasze wnętrze. Kolejnym bardzo ważnym atutem jest to że, chroni nasz dom od wilgoci i najczęściej służy nam na lata.

Co ciekawe, z elementów płytki bardzo często wykonuje się naprawdę efektowne obrazy na ścianę. Takich artykułów, ceramicznych, porcelanowych czy kamiennych, jest na rynku bardzo wiele.
 

Płytki podłogowe

Pierwszą różnicą między płytkami podłogowymi a płytkami ściennymi jest wytrzymałość i trwałość. Projektowanie płytek podłogowych wymaga dokładności i ogromnej precyzji, ponieważ poddawane są dużemu obciążeniu, użytkownicy codziennie po nich chodzą, a także stawiane są na nich o wiele cięższe rzeczy, takie jak meble.

Płytki podłogowe nie powinny być zbyt gładkie i dotyczy to głównie łazienki. Dla bezpieczeństwa zaprojektowane są tak, że górna warstwa płytek jest bardziej matowa lub wytłoczona. Płytki na podłodze mają gęstszą strukturę i praktycznie nie chłoną wody. Wybierając odpowiednie płytki należy zwrócić uwagę na wskaźnik wytrzymałości, grubości, a nawet jednorodności. Płytki podłogowe należą do tych mocniejszych, więc trudniej jest je przyciąć. W tej sytuacji odpowiednia przecinarka do płytek to konieczność.

płytki ścienne i podlogowe rodzaje

Płytki ścienne

W przypadku płytki ściennej współczynnik poślizgu nie jest aż tak ważny, a nawet nie ma żadnego znaczenia, tym samym ich wierzch może być zarówno błyszczący, jak i matowy. Płytki ścienne są też mniej gęste w strukturze - jest ona bardziej miękka, a grubość z kolei jest zdecydowanie większa.

Współczynnik wchłaniania wilgoci jest bardzo wysoki, dlatego nie musimy martwić się o problemy grzybicze w domu. Płytki ścienne w porównaniu do podłogowych są znacznie mniej trwałe, ale jest to pewna zaleta, którą posiadają, ponieważ taką płytkę można łatwo przyciąć i uzyskać rozmiar jaki potrzebujemy.

Płytki ceramiczne


Do najczęściej stosowanych rodzajów wykończenia ścian należą płytki ceramiczne. Zyskują coraz większą popularność i stosuje się je w innych pomieszczeniach, a zwłaszcza przedpokojach, korytarzach czy klatkach schodowych. Płytki są wypalane i zwykle do ich produkcji wykorzystuje się glinę, krzemionkę, skały, a także różnorodne barwniki.

Materiał z jakiego zostały wykonane płytki, a przede wszystkich temperatura w jakiej były wypalane, zdecydowanie wpływają na właściwości ściennych płytek ceramicznych. Pokrywane są najczęściej specjalnym szkliwem, jednak w przypadku, gdy rezygnuje się z tego procesu płytki określa się jako surowe.