Lastryko, inaczej nazywane też lastrico czy terazzo - sama nazwa brzmi dość egzotycznie. Ale przecież każdy przechadzał się kiedyś po tej dziwnej, kolorowej podłodze w starej przychodni albo szkole. Tak! To właśnie jest lastryko. Materiał ten ma za sobą niesamowitą historię i był wykorzystywany już w starożytności, mimo że większości kojarzy się polskimi urzędami, które powstawały w czasach PRL-u.

Jak powstaje lastryko?

Lastryko to tworzywo, które powstaje z wykorzystaniem wielu składników. Tradycyjnymi surowcami używanymi do produkcji terazzo są małe fragmenty marmuru, bazaltu czy granitu. Jednak obecnie coraz bardziej popularne stają się inne tworzywa takie jak szkło czy metal. Niewielkie kawałki wybranych materiałów zalewa się betonem lub w nowoczesnych wersjach - żywicą epoksydową. Potem cała mieszanina podlega sprasowaniu przy użyciu wysokiego ciśnienia, a na koniec, żeby uzyskać ostateczny efekt konieczne jest szlifowanie. Uzyskany w ten sposób materiał jest znany ze swoich właściwości takich jak niezwykła trwałość, odporność na ścieranie i uszkodzenia.

Nowoczesne wydanie lastryko

Obecnie lastryko staje się coraz bardziej popularne ze względu na swoją użyteczność, ale też elegancki i unikatowy wygląd. Lastryko nie musi wyglądać jak kilkadziesiąt lat temu. W ofercie można znaleźć produkt w modnych i ciekawych kolorach spoiwa - różowym, pomarańczowym, zielonym czy niebieskim.

Mimo iż tradycyjnie lastryko wykorzystywane było przede wszystkim do tworzenia podłóg, obecnie powszechnym trendem jest użycie tego materiału na innych powierzchniach. Lastryko, które wypełniane jest żywicą jest dużo lżejsze i cieńsze niż terazzo betonowe - dlatego też można je z powodzeniem użyć na ścianach kuchennych i łazienkowych czy blatach użytkowych. Coraz częściej pojawiają się też elementy wyposażenia wnętrz wykonane z lastryko min. umywalki czy parapety czy nawet elementy ozdobne jak tace czy zegary.

Lastryko - w jakiej formie?

Oferowane obecnie lastryko cementowe i lastryko żywiczne (epoksydowe) istotnie się różnią. Pierwsze z nich jest wytrzymalsze i może być stosowane na zewnątrz oraz z pewnością zachowa swoją pierwotną postać przez kilkadziesiąt lat. Terazzo żywiczne jest mniej odporne, ale występuje w szerszej gamie kolorystycznej i przeważnie jest łatwiejsze w montażu, jednak jest nieco droższe od wersji betonowej.

Teraz nie trzeba już ściągać specjalnej ekipy, która umie wykonać podłogę z lastryko. Posadzka wykonana w ten sposób jest jednolita, jednak realizacja zamówienia może być problematyczna. Alternatywą dla takiego rozwiązania są płytki z lastryko, które układa się tak jak płytki ceramiczne.

Nowoczesność i elegancja

Dobrze i starannie wykonane lastryko może być pięknym uzupełnieniem wnętrza lub nawet najważniejszym punktem domu. Ta unikatowa podłoga przestaje się kojarzyć z nudną i szarą rzeczywistością, a stają się wizytówką elegancji i dobrego stylu właściciela.