Urządzasz właśnie swoje wymarzone mieszkanie i stoi przed Tobą dobór płytek do nowej łazienki? Wybierać możesz spośród wielu różnych wariantów, jednak na kilka rzeczy powinno zwrócić się szczególną uwagę przed ich samym położeniem, ponieważ ułożone płytki zostaną z Tobą na lata. Jakie więc wybrać płytki, aby był to jak najlepszy wybór?

Podłogowe czy ścienne?

             Na samym początku odpowiedz sobie na pytanie, gdzie nałożone zostaną nowe płytki, albowiem inne wymogi będą one musiały spełniać. O ile wybierając takie rzeczy do salonu można sugerować się głównie ceną czy wyglądem, o tyle w łazience musisz przede wszystkim myśleć o bezpieczeństwie swoim i pozostałych domowników - w końcu mowa o pomieszczeniu, które narażone jest na sporą wilgoć.

Płytki podłogowe

            Rozmiar i właściwości płytek mają znaczenie. Przede wszystkim kiedy wybierasz płytki do łazienki powinieneś sugerować się tym, czy są antypoślizgowe (tutaj pomaga skala R9-R13), o wysokiej klasie odporności na ścieranie albo twarde. Takie płytki muszą być odporne na ciężar ludzkiego ciała, trwałe, a także nie nasiąkać, aby nie narazić nikogo na wypadek. Dlatego też wybierając płytki do łazienki korzystaj tylko z tych, które są do tego dedykowane, ponieważ płytki ścienne nie spełnią wyżej wymienionych warunków.
            Najpopularniejszymi rozwiązaniami w tej dziedzinie są gres i terakota.

płytki do łazienki

Płytki ścienne

Ściany łazienki nie muszą spełniać tylu wymogów, co podłoga, dlatego też każdy rodzaj płytek może zostać użyty do ich wyłożenia. Można tutaj już mówić na przykład o glazurze, która nie jest co prawda wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne czy zewnętrzne (ale nie musi, bo mowa o wnętrzu pomieszczenia), ale jest za to bardzo reprezentatywna i łatwa w czyszczeniu.

Wygląd łazienki

Kiedy już bezpieczeństwo zostało zachowane można pomyśleć o wyglądzie łazienki, który również jest bardzo ważny, ponieważ dzięki odpowiedniemu doborowi płytek można ją odpowiednio wizualnie powiększyć, jak i pomniejszyć. Warto też zwrócić zawczasu uwagę na to, jak często zamierzasz czyścić łazienkę z kurzu i innych zabrudzeń, ponieważ na bardzo jasnych i bardzo ciemnych kolorach o wiele szybciej będą one widoczne.

Kupując płytki do łazienki można zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • jeśli posiadasz małą łazienkę bez okna, to skorzystaj z błyszczących płytek, które odbijają światło, by ją wizualnie powiększyć;
  • chłodne kolory potęgują wrażenie przestronności;
  • dekory wpływają na wygląd łazienki;
  • jeśli zależy Ci na naturalnym wyglądzie pomieszczenia, to warto pomyśleć o matowych płytkach.

Inwestycja na lata

             Wymiana płytek jest bardzo kosztowna i czasochłonna, dlatego dokonując pierwszego ich zakupu warto przemyśleć każdy szczegół, żeby być zadowolonym nie tylko z wyglądu łazienki, ale aby także płytki były trwałe i nie wymagały wymiany po krótkim czasie.