Płytki są bardzo popularnym surowcem stosowanym podczas procesu wykończenia wnętrz. odpowiednio dobrane potrafią znacznie upiększyć każde pomieszczenie. Jak należy się więc z nimi obchodzić? Czy samo mycie wystarczy? Na te pytania odpowiedź znajdą Państwo w poniższym artykule.

Rodzaje płytek podłogowych a nabłyszczanie


Przed decyzją o wyborze odpowiednich preparatów i środków pielęgnacji płytek podłogowych, należy zwrócić uwagę na to, z jakim ich rodzajem mamy do czynienia. Istnieje wiele rodzajów płytek. Skupmy się więc na podstawowych i najbardziej popularnych 3 rodzajach płytek ceramicznych.

Płytki gresowe


Płytki gresowe - gres to rodzaj płytki ceramicznej o jednolitej strukturze. Jest to materiał bardzo solidny, więc płytki wykonane z niego nie ucierpią pod wpływem silnych mrozów, upałów i wilgoci. Surowiec ten odporny jest również na zarysowania. Cechy te sprawiają, że płytki wykonane z gresu są bardzo uniwersalne i doskonale sprawdzą się zarówno jako wykończenie wnętrz, takich jak kuchnia czy łazienka, ale także będą się świetnie sprawdzać na tarasach czy schodach zewnętrznych.

Przed przystąpieniem do czyszczenia i nabłyszczania płytek z materiału jakim jest gres, należy zwrócić szczególną uwagę na jego rodzaj oraz miejsce, w którym się znajduje. Należy używać innych preparatów, na przykład do gresu polerowanego czy matowego. W przypadku nabłyszczania gresu polerowanego czy np. szkliwionego, bardzo dobrze sprawdzą się odpowiednie preparaty dostępne na rynku, a także domowe sposoby, takie jak woda z octem. Natomiast gresu matowego nie należy nabłyszczać, ponieważ proces ten mijałby się z założeniami matowości, oraz mógłby naruszyć naturalną powierzchnię antypoślizgową.
Płytki glazurowe

Płytki glazurowe - glazura to cienka, szklista powłoka, która znalazła swoje zastosowanie, między innymi na powierzchni płytek ceramicznych. Jej struktura dodaje płytkom trwałości oraz chroni przed wieloma szkodliwymi czynnikami - między innymi przed szkodliwym działaniem wody czy zarysowaniami. Oprócz tych praktycznych cech, powierzchnia z glazury nadaje płytkom szykowny i elegancki wygląd. Jej zastosowanie sprawia, że płytki stają się gładkie i błyszczące.
Oprócz regularnego usuwania zabrudzeń, płytki glazurowe potrzebują systematycznego nabłyszczania. Naturalny blask charakterystyczny dla tego rodzaju płytek utrzymuje się długo, jednak warto go wzmacniać. Dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do glazury. Należy jednak pamiętać, by nie zawierały one substancji ścierających. Do nabłyszczania bardzo dobrze sprawdzą się domowe sposoby - wystarczy użyć roztworu sporządzonego z octu, kwasku cytrynowego lub sody.

Płytki terakotowe


Płytki terakotowe - nazwa materiału “terakota” oznacza nic innego, jak “ziemia wypalona”. Materiał ten powstaje w wyniku selekcji, formowania, a następnie wypalania gliny. Dzięki temu płytki terakotowe cechują się niezwykłą wytrzymałością. Są odporne między innymi na szkodliwe działanie wody, wysokie lub niskie temperatury czy ścieranie. Płytki wykonane z tego materiału mają różnorodne zastosowanie i nadadzą się do praktycznie każdego pomieszczenia (włącznie z tarasem czy garażem). Dodatkowym atutem płytek terakotowych jest wiele rodzai i możliwości imitacji. Można więc przebierać między matowym a połyskującym wykończeniu, imitacji na przykład marmuru, kamienia, czy nawet betonu lub drewna.

Proces nabłyszczania płytek terakotowych zależny jest od ich umiejscowienia oraz rodzaju. Aby osiągnąć i podtrzymać efekt lśnienia przede wszystkim należy na bieżąco czyścić powierzchnie z powstającego brudu. Do nabłyszczania świetnie sprawdzą się detergenty o delikatnym działaniu (stosowane według zaleceń producenta), a także domowe sposoby - roztwór z octu, mydła, sody czy nawet mycie z dodatkiem szamponu bądź odżywki do włosów.