Wszechobecność nieskazitelnej bieli i gładkich powierzchni w aranżacjach wnętrz to zmora każdego miłośnika wzorów, i różnorodności w wykończeniach. Dla wszystkich którzy mają dość nudnych i monotonnych projektów  istnieje rozwiązanie, które nie tylko ożywi oraz ociepli wystrój, ale też nada mu niepowtarzalny charakter. Płytki typu patchwork tworzą z różnych i pozornie niepasujących do siebie fragmentów unikalną i spójną całość. 

Co to jest patchwork? 

Początkowo termin patchwork w żaden sposób nie był związany z ceramiką. Tradycyjnie określano w ten sposób technikę krawiecką w której z małych kawałków różnych materiałów, tworzono nowe, unikatowe tkaniny. Tak samo jest w przypadku płytek typu patchwork, kiedy różniące się wzorem kafelki razem tworzą harmonijną całość. Płytki patchwork mogą być przyciągającym wzrok szczegółem lub najważniejszym elementem pomieszczania. 

Ten rodzaj kafelek może być z powodzeniem umieszczony na podłogach, ścianach lub elementach wyposażenia wnętrz takich jak blaty kuchenne. Warto jednak pamiętać, że ze względu na bogate wzornictwo zbyt duża powierzchnia takich płytek może wywołać efekt odmienny od zamierzonego wprowadzając do pomieszczenia przesyt i chaos. 

patchworkowe płytki

W różnych kolorach i wzorach

Patchworkowe posadzki występują w wielu wersjach kolorystycznych i  różnych wzorach. Najbardziej popularne są płytki w stonowanych barwach- bieli, czerni i szarości, które łatwiej dopasować do wielu aranżacji. Spokojne kolory łatwiej połączyć z niecodziennym kształtem płytki takim jak np. romb czy sześciokąt. Jednak ostatnio coraz bardziej popularne są patchworkowe kafle w intensywnych kolorach ziemi, złota, czerwieni. Mimo że płytki patchworkowe w takiej wersje mogą stanowić spore wyzwanie aranżacyjne, jednak w przypadku przemyślanej kompozycji będą ciekawym elementem wnętrza przyciągających wzrok wszystkich. 

Oprócz kolorystyki płytki patchwork występują również w wielu motywach. Najbardziej stonowanymi są wzory geometryczne, które tworzą najbardziej uporządkowaną całość. Bardziej ozdobnymi  są roślinne ornamenty lub abstrakcyjne desenie. Ostatnio popularne stają się także płytki stylizowane - celowo starte i postarzane. 

patchwork płytki

Uniwersalności patchworkowych płytek

Mimo że na pierwszy rzut oka kolorowe i wzorzyste płytki mogą stanowić trudne wyzwanie przy aranżacji pomieszczeń stanowią one idealne rozwiązanie dla osób, które chcą ożywić wnętrze domu i nadać mu unikatowy charakter. Patchworkowe płytki pasują zarówno do wystroju łazienek, kuchni jak i przedpokoju czy tarasu. Oprócz funkcjonalnej i łatwej w utrzymaniu powierzchni są także oryginalną ozdobą, która nada całemu wnętrzu charakteru.